Proiect ERASMUS+ parteneriat strategic EES – Effective e-Learning System Based on Digital Competences Nr. 2018-1-LV01-KA229-046952

MADE FOR EUROPE – 2019
March 25, 2019
Proiect de mobilitate Erasmus+ VET ”LEARNING TO BE 2” nr. 2018-1-RO01-KA116-047470
March 25, 2019

DESCRIEREA PROIECTULUI

Proiectul de parteneriat strategic Erasmus+ nr. 2018-1-LV01-KA229-046952 ”Effective e-Learning System Based on Digital Competences” este conceput ca o provocare pentru elevi și profesori pentru a-și âmbunătăți și folosi competențele digitale efectiv și cu încredere. Acest proiect a fost iniţiat datorită nevoii de dezvoltare în domeniul tehnologiei informaţiei şi comunicaţiilor a cadrelor didactice şi elevilor, dat fiind faptul că competenţele digitale sunt premise pentru inovare, cunoaştere, dezvoltare şi succes în carieră .

Activitățile derulare au urmărit:

- dezvoltarea competențelor digitale ale elevilor și profesorilor prin sprijinirea utilizării eficiente a tehnologiilor informației și comunicațiilor (TIC) în predare și învățare;

- schimb de experiență în dezvoltarea materialelor de învățare interactive și motivante și a planurilor de lecție folosind platforme de e-learning și instrumente electronice;

- să pregătească elevii pentru utilizarea eficientă a TIC;

- să pregătească profesorii pentru utilizarea eficientă și motivantă a TIC la clasă și pe platforme de e-learning;

- să ajute școlile să implementeze oportunități inovatoare de într-n mediu online pentru a răspunde nevoilor tuturor elevilor.

Datorită cunoștințelor și abilităților dobândite în cadrul proiectului, am fost mai bine pregătiți pentru învățământul la distanță decât profesorii din alte școli în primăvara anului 2020, deoarece am învățat deja utilizarea practică a instrumentelor și platformelor precum Padlet, Quizizz, Kahoot, Google,Classroom, LearningApps, Concept Maps, WebQuest, Linoit, StoryBird, Moodle, Edmodo, Kami, Diigo, Madmagz și Quizlet.

Am testat procesul de învățare la distanță în mediu online și modelul de lecții prin cooperare a profesorilor fără să ne dăm seama că ne va ajuta pe toți în viitorul apropiat. Profesorii din Letonia au susținut lecții pentru elevii din Portugalia și, cu cooperarea mai multor profesori, au fost desfășurate cursuri pentru elevii din Letonia, folosind mediul de e-learning creat de profesorii portughezi.

Elevii din cele șase țări partenere au învățat împreună să creeze bloguri, prezentări Prezzi și videoclipuri. Cooperarea dintre elevi a început înainte de mobilitate și a continuat după mobilitate în mediu online, continuând munca începută la crearea unui blog. În cadrul activităților, elevii au învățat și folosind oportunitățile oferite de Bookcreator, Genially și Padlet și au participat la un concurs.

Instruirea virtuală comună a personalului pentru 58 de cadre didactice în mai 2021 a fost o mare provocare pentru noi toți, dar suntem mulțumiți de rezultat. Toate școlile partenere au fost implicate activ în crearea conținutului de formare. Cursul de formare creat folosind Padlet Wall este o resursă pe termen lung care va fi disponibilă după încheierea proiectului, deoarece toate cursurile, prelegerile, prezentările și lucrările create de profesori sunt disponibile pentru oricine dorește să învețe despre Jamboard, Genilly, StoryBoard, Webex, Python, Google Classroom, Geogebra și o varietate de instrumente și resurse digitale pentru studenții din educația specială.

Coordonatorii școlilor partenere continuă să consilieze și să predea pentru profesori atât din școlile proprii, cât și în școlile din alte regiuni.

Toate școlile partenere sunt convinse că diseminarea rezultatelor acestui proiect va inspira și va ajuta mulți profesori să folosească TIC mai eficient în sălile de clasă. Știm că noi instrumente și soluții pot fi găsite în fiecare zi datorită dezvoltării rapide în acest domeniu, dar credem că educatorii vor aprecia beneficiile utilizării instrumentelor digitale în procesul de învățare.

Coordonator :

TUKUMA VAKARA UN NEKLATIENS VIDUSSKOLA – TUKUMS, LETONIA

Parteneri :

AGRUPAMENTO DE ESCOLAS SA DE MIRANDA, BRAGA, PORTUGALIA

RIKSGYMNASIET FÖR DÖVA OCH HÖRSELSKADADE, OREBRO, SWEDEN

2 O EPAGGELMATIKO LYKEIO KATERINIS, GREECE

INDUSTRIJSKO-OBRTNIČKA ŠKOLA, SLAVONSKI BROD, CROATIA

LICEUL TEHNOLOGIC „FRANCIS NEUMAN” ARAD, ROMANIA
Evenimente de formare a personalului/schimb de elevi pe termen scurt

C1 ÎMBUNATAȚIREA COMPETENȚELOR DIGITALE GENERALE (ianuarie 2019)

Made with Padlet

C2 ABILITAȚI PENTRU PLANIFICAREA LECȚIILOR (mai 2019)

Made with Padlet

C3 PREDARE ȘI ÎNVĂȚARE - PEER - TO - PEER (decembrie 2019)

Made with Padlet

C4 PLATFORME DE ELEARNING FOLOSITE ÎN ȘCOLILE PARTENERE (mai 2021)

Made with Padlet

M1 ÎNTÂLNIRE COORDONATORI - CROAȚIA

M2 ÎNTÂLNIRE COORDONATORI - BRAGA, PORTUGALIA

 
REZULTATE
RECOMANDARI PROFESORI
RECOMANDARI PROFESORI
RECOMANDARI ELEVI
RECOMANDARI ELEVI

Workshopuri IC

T

Made with Padlet

Instrumente digitale favorite

T

Made with Padlet

Curs online

T

Made with Padlet

Suedia - instrumente digitale folosite pentru elevii cu cerințe educaționale speciale (deficiențe de auz și vorbire)

Made with Padlet

TOP 10 instrumente pentru școli

MENTORAT

Broșura ”Bune practici în proiectele europene din județul Arad 2020-2021” - pag 51

DISCURS DE MULȚUMIRE

Workshop - Clasa digitală

Rezultate chestionar ICT elevi

Rezultate chestionar ICT profesori

APARIȚII ÎN MASS MEDIA

https://www.arq.ro/scoala-altfelaltfel-la-liceul-tehnologic-francisc-neuman-arad/32854/
https://www.arq.ro/proiectul-de-parteneriat-strategic-erasmus-effective-e-learning-system-based-on-digital-competences-la-liceul-tehnologic-francisc-neuman-arad/25957
https://specialarad.ro/scoala-altfel-a-fost-altfel-la-liceul-tehnologic-francisc-neuman-arad/

https://www.livearad.ro/scoala-altfel-altfel-la-liceul-tehnologic-francisc-neuman-arad

https://www.jurnalaradean.ro/eveniment/2019/01/27/proiect-european-pe-competente-digitale.aradean

Pagina de Facebook a proiectului

PARTENERI

AGRUPAMENTO DE ESCOLAS SA DE MIRANDA, BRAGA, PORTUGALIAhttps://www.aesamiranda.pt/

RIKSGYMNASIET FÖR DÖVA OCH HÖRSELSKADADE, OREBRO, SWEDEN – https://gymnasieskolor.orebro.se/riksgymnasiet.4.74fcda93163d92d7cac1bed.html

2 O EPAGGELMATIKO LYKEIO KATERINIS, GREECEhttps://2epal-kater.pie.sch.gr/

INDUSTRIJSKO-OBRTNIČKA ŠKOLA, SLAVONSKI BROD, CROATIAhttp://ss-industrijsko-obrtnicka-sb.skole.hr/

LICEUL TEHNOLOGIC „FRANCIS NEUMAN” ARAD, ROMANIAhttps://liceul-neuman.ro/